Cena stavebního povolení poletí nahoru: Na co se připravit?

Článek upozorňuje stavitelé, zahrádkáře a všechny, kdo se chystají na stavební či zahradnické projekty, na nadcházející výrazné zvýšení cen stavebních povolení, které vstoupí v platnost od 1. července. Co dříve stálo symbolickou částku, nyní naroste na několikanásobek své původní ceny. Například cena povolení pro vykopání studny na vlastním pozemku se zvedne z 300 na 10 000 korun – což je nárůst o více než 3 000 procent. To vyvolává rozhořčení mezi občany a odborníky, kteří varují před potenciálními negativními dopady na zájem o studny, což může zasáhnout vrtné firmy a hydrogeology. Vládní představitelé toto zvýšení obhajují dlouholetým nezvýšením cen a složitostí administrativního procesu. Navíc, od července se zvýší i ceny dalších typů stavebních povolení, což ovlivní celý stavební a zahradnický průmysl.

 

Pozor, pozor, všichni stavitelé, zahrádkáři a vůbec kdokoli, kdo má v plánu jakékoliv stavební či zahradnické úpravy! S prvním červencem na nás čeká opravdové finanční tsunami, které může zamíchat kartami víc, než by se nám líbilo. A ne, není to vtip. Poplatky za stavební povolení, které byly dosud spíše symbolickou částkou, se chystají vystřelit do závratných výšin, a to tak, že by se z toho mohl zakroutit hlavou i ten nejzkušenější stavitel.
Začněme tím, že si představíte situaci: Jednoho krásného dne se rozhodnete, že si na své zahradě vykopete studnu. Koneckonců, v době, kdy klimatické změny ukazují své ostré zuby, se dostupnost čisté pitné vody stává víc než jen luxusem. A právě tady začíná ten opravdový zvrat. Zatímco doposud byste za povolení zaplatili pouhých 300 korun, od července toto číslo dosáhne astronomických 10 000 korun! Přesně tak, slyšíte dobře. To představuje nárůst o více než 3 000 procent. Máte pocit, že se jedná o scénář z nejnovějšího apokalyptického thrilleru? Bohužel ne, je to skutečná realita, kterou nám servíruje naše vláda.
A jak to obvykle bývá, takováto radikální změna nezůstává bez emocí. Zahrádkář Radek Martinec, který se již léta věnuje péči o svůj zelený ráj, je z této novinky, mírně řečeno, pěkně na větvi. „Je to totální nesmysl, z 300 na 10 tisíc korun. To je úplně neskutečné, co všechno po nás vláda chce," vztekal se Radek, který vodu považuje v době sucha za absolutní prioritu. A není sám, kdo je tímto šokován. Josef Vojtěch Datel, předseda České asociace hydrogeologů, upozorňuje, že takto drastické zvýšení poplatku může vést k poklesu zájmu o vrtání studní, což by mohlo mít dalekosáhlé důsledky nejen pro majitele zahrad ale i pro vrtné firmy a hydrogeology.
Jak se k tomu staví vláda? Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš tvrdí, že se jedná o reakci na dlouholetou stagnaci poplatků a na administrativní náročnost spojenou s vydáváním těchto povolení. „Rozumím tomu, že nárůst je enormní, ale na tyto poplatky jsme 20 let nesahali,“ dodává Leon Gergelová Šteigrová z Ministerstva pro místní rozvoj, jako by tím chtěla zmírnit šok z nové situace. Ale jak poznamenal ekonom Lukáš Kovanda, kdyby byl tento nárůst pouze v reakci na inflaci, poplatky by vzrostly na zhruba 600 korun, nikoliv na 10 tisíc.
A co vy, plánovači nových domů, garáží nebo chat? Budete si muset připravit nejen peněženky, ale i nervy. Od července totiž za novou garáž, rodinný dům či chatu připlatíte na pět tisíc korun, což je pětinásobek toho, co byste platili dříve. Takže raději začněte šetřit, než se vše podraží, a připravte se na novou éru stavitelství a zahradničení, která vás možná trochu víc zatíží, než byste čekali.