Co je to PENB, neboli průkaz energetické náročnosti budovy

Průkaz energetické náročnosti je nutné nechat vypracovat u novostaveb, při prodeji nemovitosti a také při větší rekonstrukci budov. Kdy je nutné ho nechat vypracovat a jaké jsou výjimky.

Říkáte si co je to PENB? Je to průkaz energetické náročnosti budov, vlastně se s něčím podobným setkáváte dnes a denně. Například v obchodech na různých spotřebičích, na ledničkách nebo dokonce i na žárovkách. Stejně tak jako spotřebiče, tak i nemovitost musí mít svůj energetický štítek.

Dle zákona požadují stavební úřady PENB při výstavbě nových budov, nebo při větší rekonstrukci u staveb s větší podlahovou plochou 1000 m2. Od roku 2013 je dle novely zákona nutno nechat vypracovat PENB i při prodeji budovy, nebo ucelené části nemovitosti a dokonce i při jejich pronájmu.  

Průkaz energetické náročnosti budov obsahuje identifikační údaje budovy, technické údaje a typ budovy, dále pak užití energií, energetickou bilanci, výsledky posouzení proveditelnosti alternativních systémů, u nových budov nad 1000 m2, a v neposlední řadě doporučená opatření pro technické a ekonomické efektivní snížení energetické náročnosti budovy. Nesmíme zapomenout na dobu platnosti průkazu, jméno a identifikační číslo osvědčení osoby oprávněné průkaz vypracovat.

Povinnost vypracovat energetický štítek má majitel nemovitosti. Výjimka se vztahuje na stavby se zastavěnou plochou menší jak 50 m2, bytové budovy, které nejsou využívány celoročně a také stavby, které jsou určené k rekonstrukci.

To tedy znamená, že i při koupi nebo prodeji se setkáte s průkazem energetické náročnosti budov. Většinou jsou to pro vás jen písmenka nebo barevný obrázek, ve skutečnosti je to ale mnohem důležitější informace než si myslíte. Pokud si koupíte rodinný dům s energetickou náročností G bude jeho spotřeba energii vyšší než s energetickou náročností D. Díky těmto informacím zjistíte zda se vám investice vyplatí a jak rychlá bude její návratnost.

I přesto že je energetická náročnost budovy vysoká, to hned neznamená, že se vám nákup nevyplatí. Právě naopak. Nemovitost bude potřebovat rekonstrukci a modernizaci, ve většině případů se jedná o zateplení budovy, výměnu oken a maximálně výměnu kotle. Náklady na rekonstrukci mají rychlou návratnost a ve většině případů se vyplatí. Na rozdíl od stavby nového domu muže rekonstrukce trvat jen pár týdnů, maximálně měsíců a vy můžete mít za nedlouho nádherné bydlení pro celou rodinu, nebo skvělé prostory k podnikání.